Cieszymy się, że są ludzie w naszym zamojskim środowisku, którzy chcą przybliżyć sobie postać Stefana Kardynała Wyszyńskiego, dać trochę swojego cennego czasu i włożyć osobistego wysiłku by wartości religijne, narodowe i społeczne zawarte w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia przybliżyć tym wszystkim, którzy znajdują się obok nas a zwłaszcza młodemu pokoleniu.

            Takie osoby uchwałą Zgromadzenia Fundatorów z 2 kwietnia 2004r. zostały powołane na drugą kadencję do Rady Fundacji, Komisji Rewizyjnej i Rady Programowej. Wręczenie nominacji miało miejsce 24 kwietnia podczas świątecznego spotkania w sali duszpasterskiej przy Kościele Św. Katarzyny.

            Nominację otrzymało 28 osób: 7 do Rady Fundacji, 3 do Komisji Rewizyjnej, 18 do Rady Programowej. Wśród nich znajdują się między innymi: prawnicy, ekonomiści, nauczyciele, lekarze, architekci, rolnicy, budowlańcy, pracownicy nauki, pielęgniarka, informatyk a także kilku księży, którzy wraz z osobami świeckimi chcą szerzyć nauczanie Prymasa Tysiąclecia.

Wiele z tych osób reprezentuje różne ruchy i stowarzyszenia katolickie.

            Sam Zarząd Fundacji w skład, którego wchodzi, ks. Marek Żur – prezes, Maria Besztak – wiceprezes, Jadwiga Mazur – sekretarz, został powołany na drugą kadencję uchwałą Rady Fundacji 17 października 2004r.

            Wszystkie zebrane osoby ks. Zdzisław Ciżmiński – Prezydent Zgromadzenia Fundatorów zapoznał z bieżącymi sprawami Fundacji. Każdy otrzymał przygotowany na piśmie plan pracy Fundacji na rok 2005. Zostały omówione najpilniejsze sprawy, takie jak funkcjonowanie biura Fundacji, otwarcie Poradni Religijnej, gromadzenie funduszy potrzebnych do realizacji celów Fundacji.

            Spotkaniu towarzyszyła miła, serdeczna i przyjacielska atmosfera. Nie obyło się bez życzeń imieninowych przypadających na 23, 24, 25 kwietnia. Świętowanie zakończono wspólną modlitwą w intencji zgromadzonych osób, prac podejmowanych przez Fundację i budowy Domu Trzeciego Tysiąclecia w czasie Mszy św. o godz. 17.00 w Kościele Św. Katarzyny.

            Po Mszy Św. odbyło się spotkanie z ks. prof. Tadeuszem Guzem na temat kształcenia i wychowania w nauczaniu Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Po zakończonym wykładzie miała miejsce bardzo interesująca dyskusja.

            Wszystkim osobom związanym z Fundacją życzymy nie gasnącego zapału do szerzenia dobra w naszym zamojskim środowisku, a wielu innych chętnych zapraszamy do współpracy i tworzenia kręgu przyjaciół Prymasa Tysiąclecia. Okazją do tego jest dzień modlitw o beatyfikację Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

            Dnia 28 każdego miesiąca gromadzimy się o godz. 17.00 w Kościele Św. Katarzyny w Zamościu. Po Mszy Św. zapraszamy na wspólne spotkania.

                                                                                                        Jadwiga Mazur
SPAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI   (wypis)

FUNDACJI DOM TRZECIEGO TYSIĄCLECIA
IM. STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO W ZAMOŚCIU

ZA OKRES II KADENCJI ZARZĄDU FUNDACJI
OD PAŹDZIERNIKA 2004 R. DO PAŹDZIERNIKA 2007 R.

I. Dane Fundacji

Nazwa:            Fundacja Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Siedziba i adres: Zamość, ul. Akademicka 10, 22-400 Zamość Data wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym: 8 listopada 2000 rok. Numer KRS: 0000118889 Numer REGON: 95103667

Dane dotyczące członków Zarządu Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego:

Prezes Zarządu: ks. Marek Żur,
wiceprezes Maria Besztak, sekretarz Zarządu: Jadwiga Mazur, członkowie: Barbara Lalik, Leszek Michalski

      Cele statutowe Fundacji:
- upowszechnianie w społeczeństwie, a w szczególności wśród młodzieży wartości religijnych, patriotycznych, narodowych i społecznych zawartych w nauce ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego;
- prowadzenie i wspieranie działalności oświatowej i kulturalnej mającej na celu kształtowanie postaw zgodnych ze społeczną nauką Kościoła Katolickiego i dziedzictwem Prymasa Tysiąclecia;
- udzielanie pomocy duchowej, lekarsko- rehabilitacyjnej i materialnej ludziom potrzebującym, opuszczonym, uzależnionym, niepełnosprawnym, samotnym, matkom samotnie wychowującym dzieci, sierotom i rodzinom wielodzietnym;
- udzielanie pomocy finansowej i organizacyjnej Rektoratowi Kościoła św. Katarzyny w Zamościu przy budowie Domu Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego dla uczczenia setnej rocznicy jego urodzin;
- tworzenie ośrodków skupiających ludzi pragnących wychowywać młode pokolenie zgodnie z zasadami pedagogiki chrześcijańskiej w ujęciu ks.  Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

II. Zakres działalności statutowej, zasady i formy jej prowadzenia

    Fundacja realizuje cele statutowe poprzez:

- organizowanie spotkań, wystaw i konkursów związanych z osobą Prymasa Tysiąclecia i jego nauczaniem, w szczególności dla dzieci, młodzieży i nauczycieli ze szkół, które Kardynała Stefana Wyszyńskiego obrały sobie za patrona;
- organizowanie pielgrzymek, rekolekcji oraz dni skupienia;
- współpracę z mediami i przekazywanie przez nie wartości zawartych w nauce Stefana Kardynała Wyszyńskiego;
- działalność informacyjną prowadzoną za pomocą wydawanych broszur i folderów;
- gromadzenie funduszy na wspieranie budowy Domu Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

III. Realizacja celów statutowych.
Fundacja udzieliła 4 lutego 2005 r. pomocy finansowej w wysokości 25000 zł Rektoratowi Kościoła Św. Katarzyny w Zamościu na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem zaplecza budowy Domu Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
                W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem Fundacja corocznie organizowała spotkania opłatkowe i wielkanocne dla osób wchodzących w skład jej organów oraz nauczycieli i uczniów szkół noszących imię Kardynała Wyszyńskiego. W latach 2006-2007 spotkania połączone były z wręczeniem nagród dla uczniów biorących udział w konkursach szopek, palm, pisanek i kart świątecznych. Uczniowie prezentowali w trakcie tych spotkań przedstawienia nawiązujące tematyką do Świąt i osoby Prymasa Wyszyńskiego.
Fundacja samodzielnie lub wspólnie z Legionem Maryi organizowała pielgrzymki do miejsc związanych z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim oraz wyjazdy na uroczystości rocznicowe Jemu poświęcone, w których uczestniczyły osoby związane z Fundacją, nauczyciele i uczniowie.

            1) w 2005 roku:

- pielgrzymka do Zuzeli, Włocławka, Rywałdu Królewskiego, Stoczka Klasztornego oraz do grobu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie;

- wyjazd na Krajowy Kongres Eucharystyczny do Warszawy połączony z odwiedzeniem Choszczówki – miejsca pracy i wypoczynku Prymasa Tysiąclecia i nawiedzeniem jego grobu w Warszawie;

            2) w 2006 roku:

- pielgrzymka do Komańczy na uroczystości z okazji 50-tej rocznicy napisania tekstu Ślubów Jasnogórskich w klasztorze sióstr nazaretanek, w czasie której pielgrzymi nawiedzili też Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Sanoku i miejsce kultu Andrzeja Boboli;

- wyjazd do Warszawy na Ogólnopolski Zlot Szkół im. Prymasa Tysiąclecia, w czasie którego uczestnicy odwiedzili też Choszczówkę;

- udział w uroczystościach Dnia Patrona w Gimnazjum w Mirczu.
Fundacja włączała się corocznie w organizację Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w następujący sposób:

- fundowała nagrody dla dzieci i młodzieży biorącej udział w konkursach i współfinansowała wydawanie albumów prac konkursowych;

- w 2006 r. Fundacja zorganizowała otwartą sesję naukową “Od Ślubów króla Jana Kazimierza do Ślubów Jasnogórkich”.
Fundacja przygotowała wystawę fotograficzną “Wszystko postawił na Maryję” poświęconą Kardynałowi Wyszyńskiemu, po raz pierwszy zaprezentowaną na w/w sesji naukowej. Wystawa jest eksponowana w kościołach i w szkołach w trakcie różnych uroczystości lokalnych.
Corocznie Fundacja organizowała dwa konkursy:

- przed świętami Bożego Narodzenia konkurs szopek i kart świątecznych,

- przed świętami Wielkanocnymi konkurs palm, pisanek i kart świątecznych.

            Udział w nich brali uczniowie ze szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Kilka razy w każdym roku Zarząd Fundacji spotykał się z dyrektorami i nauczycielami szkół, których patronem jest Prymas Tysiąclecia. Celem spotkań była realizacja wspólnych przedsięwzięć mających na celu upowszechnienie wartości zawartych w nauczaniu Prymasa.
Fundacja prowadziła działalność informacyjną na swojej stronie internetowej, na łamach tygodnika “Niedziela” i przez Katolickie Radio Zamość. Za pośrednictwem tych mediów udostępniane były przez osoby związane z Fundacją czytelnikom i słuchaczom treści związane z nauczaniem Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Fundacja w okresie sprawozdawczym wydała dwa foldery Fundacji oraz (w bieżącym roku) kalendarz (w nakładzie 1500 egz.), w którym zaprezentowane zostały wszystkie szkoły noszące imię Prymasa Tysiąclecia z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Fundacja gromadziła środki na pomoc w budowie Domu Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego pochodzące z darowizn i zbiórek.
Zarząd Fundacji spotkał się w trakcie kadencji 98 razy.
   A.D. 2005
Fundacja - Dom Trzeciego Tysiąclecia
Copyright by LeM©