Ósmego listopada 2000r. została zarejestrowana Fundacja Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

            Najważniejszym celem Fundacji jest propagowanie nauki Prymasa Tysiąclecia oraz wspieranie budowy Domu o tej samej nazwie, który powstanie przy Kościele Św. Katarzyny w Zamościu.

Dlaczego właśnie ta postać ma patronować dziełom Fundacji i wznoszonemu ośrodkowi jakim będzie Dom Trzeciego Tysiąclecia.

            W Zamościu są osoby, które bardzo dobrze pamiętają biskupa lubelskiego, późniejszego Prymasa Polski.Wpisał się w ich pamięć tak jak tysiącom innych Polaków jako „Człowiek niezwykłej miary”, wielki Polak kochający Ojczyznę „bardziej niż własne serce”. Oddany bez reszty służbie Bogu i człowiekowi. Jako ten, który dla Kościoła i Ojczyzny nie ugiął się przed prześladowaniami i więzieniem. Wszystkie cierpienia znosił z męstwem i pokorą, zawierzając się codziennie Maryi. Jej zaufał i w Niej pokładał nadzieję przy podejmowaniu wszystkich inicjatyw duszpasterskich. 14 lutego 1953r. powiedział znamienne słowa: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

            By ożywić pamięć o wielkim Prymasie Polski grupa inicjatorów zapragnęła wznoszony Dom przy Kościele Św. Katarzyny nazwać jego imieniem.

Brzmiały im w uszach także słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który powiedział: „Jako nieustraszony rzecznik człowieka oraz jego nienaruszalnych praw w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym, stał się zmarły Prymas szczególnym przykładem żywej miłości Ojczyzny i musi być policzony jako jeden z największych mężów w jej dziejach”.

            Nikt dziś nie wątpi, że Jan Paweł II i Prymas Wyszyński to najwięksi Polacy i największe autorytety minionego tysiąclecia. Chcemy czerpać z ich duchowego dziedzictwa. A jest ono wielką kopalnią wiedzy o Bogu i człowieku.
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI (wypis)
za okres od 18.09.2000 r. do 31.10.2003 r.
I kadencja Zarządu Fundacji

Zarząd Fundacji w składzie:

Alicja Barbara Trefler - prezes,
Piotr Jacek Kondraciuk - wiceprezes,
Krzysztof Marian Zwolan - wiceprezes,
Jadwiga Mazur - sekretarz,

został powołany przez Zgromadzenie Fundatorów uchwałą z dnia 18 września 2000r. na trzyletnią kadencje.

Pierwszy zadaniem Zarządu było zarejestrowanie Fundacji, co dokonało się 8 listopada 2000r. oraz bezpośredni nadzór nad opracowaniem dokumentacji technicznej na budowę Domu Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.

Czas do stycznia 2001r.- to okres wypełniony załatwianiem różnych niezbędnych spraw takich jak: założenie konta Fundacji:

-  formalności związane z uzyskaniem numeru identyfikacyjnego w  systemie REGON,
-  numeru identyfikacji podatkowej NIP,
-  zrobienie pieczątek.

Rok 2001 ustanowiony został przez Parlament Rzeczpospolitej Polskiej jako Rok Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Zarząd Fundacji wraz z wieloma osobami związanymi z Fundacją włączył się czynnie w organizacje uroczystości związanych z obchodami tegoż Roku.

- zorganizowaliśmy także sesję popularnonaukową "Prymas Tysiąclecia a wychowanie młodzieży”
- uroczystą inaugurację działalności Fundacji 26 listopada 2001r., podczas której zostały powołane: Rada Fundacji, .Komisja Rewizyjna, Rada Programowa.
- wydrukowaliśmy statut Fundacji i ulotki informacyjne.

W 2002 r.:

- wydaliśmy folder Fundacji,
- włączyliśmy się czynnie w Tydzień Kultury Chrześcijańskiej,
- ufundowaliśmy 10 nagród (Teka Zamojska) dla młodzieży biorącej udział w konkursie plastycznym i poetyckim "Chrystusa chcę poznać, kochać i naśladować".
- zorganizowaliśmy spotkanie opłatkowe dla członków poszczególnych organów Fundacji, donatorów, sympatyków oraz przedstawicieli szkół noszących imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
- spotkaliśmy się z dyrektorami i nauczycielami szkół, którym patronuje Prymas Tysiąclecia.

W roku 2003 włączyliśmy się czynnie w obchody Roku Różańca Świętego poprzez udział w Fatimskich Dniach Różańca Rodzinnego - w maju, oraz Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Zorganizowaliśmy spotkania Młodzieży przy Kościele św. Katarzyny.

- Ufundowaliśmy 10 nagród (Teka Zamojska) dla młodzieży biorącej udział w konkursie plastycznym i poetyckim "Różaniec modlitwą pokoju".
- Udzieliliśmy jednorazowej pomocy finansowej uczennicy Liceum Ogólnokształcącego.
- Wsparliśmy finansowo wydanie publikacji z konkursu plastycznego i poetyckiego dla dzieci i młodzieży "Czas to miłość" w 2002r. oraz w roku bieżącym publikacji z konkursu "Chrystusa chcę poznać, kochać l naśladować".

            W trakcie trwania kadencji Zarząd prowadził bezpośredni nadzór nad wykonaniem dokumentacji technicznej budowy Domu Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego poprzez ścisłą współpracę z firmą projektową „Deska”. W pierwszym etapie opracowano koncepcję architektoniczną Domu Trzeciego Tysiąclecia oraz dokonano stosownych uzgodnień.

Kolejnym etapem było wykonanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwolenia na budowę.

Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy 13 grudnia 2002 r.

W trakcie kadencji Zarząd pozyskiwał środki pieniężne na realizację zadań statutowych:
od sponsorów w postaci osób fizycznych i prawnych;
pozyskanie 1 nieruchomości przy ul Kopernika 2 w postaci spadku i jej sprzedaży.

W trakcie kadencji Zarząd odbył dziewięć posiedzeń, podczas których podjął jedną uchwałę dotyczącą prowadzenia rachunkowości

Wydatki na cele statutowe to przede wszystkim:

- Opłata za koncepcję architektoniczną Domu Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
- Wydanie "Teki Zamojskiej" - komplet grafik przedstawiających Zamość.
- Wydrukowanie zaproszeń na uroczystą inaugurację działalności Fundacji.
- Wsparcie finansowe wydania publikacji z konkursuplastycznego i poetyckiego dla dzieci i młodzieży.
- Opłata za wykonanie mapy do celów projektowych Domu Trzeciego Tysiąclecia, obejmująca działki przy ul. Akademickiej.

W roku 2002 Fundacja uzyskała prawa własności do 1/2 działki i domu przy ul. Kopernika 2. Był to spadek po osobie fizycznej.

Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej.
   A.D. 2005
Fundacja - Dom Trzeciego Tysiąclecia
Copyright by LeM©